dnes je 19.4.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele k zavedení kont pracovní doby dle § 86 a násl. ZP (březen 2012)

1.4.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

5.12.1
Vnitřní předpis zaměstnavatele k zavedení kont pracovní doby dle § 86 a násl. ZP (březen 2012)

Vnitřní předpis zaměstnavatele k zavedení kont pracovní doby dle § 86 a násl. ZP

 

VNITŘNÍ PŘEDPIS

 

vydaný v souladu s § 86 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění (dále jen „zákoník práce“, ZP), společností ABC-International s. r. o. se sídlem Slaměná 19, Praha 2, PSČ: 120 00 IČ: 98 76 54 32, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze v oddílu C, vložka 12345 (dále jen „zaměstnavatel“).

 

I. Účel vnitřního předpisu

Účelem tohoto vnitřního předpisu je zavedení kont pracovní doby ve smyslu § 86 a násl. ZP a tomu odpovídající rozvržení pracovní doby u zaměstnavatele ABC-International s. r. o.

 

II. Okruh působnosti

1. Tento vnitřní předpis je závazný pro všechny zaměstnance zaměstnavatele včetně vedoucích zaměstnanců, jakož i pro zaměstnavatele samotného.

2. Tento vnitřní předpis je pro každého zaměstnance v každou dobu veřejně přístupný na personálním oddělení zaměstnavatele.

 

III. Doba platnosti

1. Tento vnitřní předpis nabývá platnosti a účinnosti dnem 1. 3. 2012. Od tohoto data také začíná plynout vyrovnávací období dle čl. V bod d) tohoto předpisu.

2. Zaměstnanci jsou povinni tento vnitřní předpis znát, soustavně sledovat jeho případné změny a dodatky a dodržovat všechna jeho ustanovení. Zaměstnanci jsou povinni seznámení se s obsahem vnitřního předpisu zaměstnavateli písemně potvrdit.

3. Pro zaměstnance, jehož pracovní poměr u zaměstnavatele vznikne během období platnosti tohoto předpisu, se tento předpis stává závazným dnem, kdy se zaměstnanec seznámí s jeho obsahem.

4. Tento vnitřní předpis se vydává na dobu neurčitou.

 

IV. Předmět úpravy

1. Na všech pracovištích zaměstnavatele je zaveden jednosměnný pracovní režim s tím, že délka stanovené týdenní pracovní doby zaměstnanců činí 40 hodin. Od okamžiku nabytí účinnosti tohoto vnitřního předpisu se pro všechna pracoviště zaměstnavatele zavádí rozvržení uvedené pracovní doby na jednotlivé týdny, a to v podobě kont pracovní doby dle § 86 odst. 1 ZP. Důvodem tohoto postupu je zejména nepravidelnost zadávání zakázek jednotlivými smluvními odběrateli zaměstnavatele, která zaměstnavateli znemožňuje přesně stanovit jak počet osob, jejichž přítomnost na pracovišti je pro zpracování získaných zakázek nezbytná, tak i dobu, po kterou by byli zaměstnanci pravidelně povinni konat svou práci ve sjednaném místě výkonu práce.

2. Rozvržení stanovené týdenní pracovní doby zaměstnanců v podobě kont pracovní doby se zavádí na dobu neurčitou.

 

V. Konta pracovní doby

Zavedení kont pracovní doby u zaměstnavatele ABC-International s. r. o. vychází z následujících zásad, které musejí být důsledně dodržovány po celou dobu, po kterou bude tento model rozvrhu pracovní doby u zaměstnavatele využíván:

 

a) Týdenní pracovní doba zaměstnanců činí v průměru 40 hodin (bez práce přesčas). Tato pracovní doba je rozvržena do šestidenního pracovního týdne (pondělí-sobota). Přesný rozvrh pracovní doby na jednotlivé týdny s určením délky směn pro jednotlivé dny a určením začátku a konce směn stanoví zaměstnavatel v závislosti na momentálním objemu zakázek a celkových provozních potřebách v podniku. O rozvrhu pracovní doby bude zaměstnavatel informovat zaměstnance vždy s týdenním časovým předstihem formou vyvěšení plánu směn na informační tabuli umístěné u vchodu do objektu zaměstnavatele; rozvrh směn bude vypracován vždy alespoň na období 4 týdnů. Dojde-li v průběhu období, na které bylo konto pracovní doby rozvrženo, ke změně rozvrhu týdenní pracovní doby, nesmí být tato změna provedena tak, aby zahrnovala období kratší než 4 týdny po sobě jdoucí; zaměstnavatel je povinen zaměstnance se změnou seznámit s týdenním časovým předstihem, a to způsobem uvedeným v předcházející větě.

 

b) Zaměstnavatel je při stanovení rozvrhu pracovní doby na jednotlivé týdny povinen dbát na to, aby délka směny bez přesčasů nepřesáhla v jednotlivých dnech 12 hodin. Jednotlivé směny je zaměstnavatel povinen rozvrhovat tak, aby mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny byl zaměstnanci poskytnut nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích, nejedná-li se o

Nahrávám...
Nahrávám...